Зошто секогаш имаме P.I.V?


 

Јас се извинувам за лош превод.

 

Зошто секогаш имаме P.I.V?

PIV, сексуален однос во кој се става пенисот во вагината, се смета дека е дефиницијата на “нормална” секс со доктори, психолози, ТВ, и повеќето мажи. Но, ставање на пенисот во вагината треба да се смета единствениот начин да имаат секс, па дури и една нормална сексуална активност?

Да се ​​испита некои митови:

* Мит. Имајќи P.I.V е единствениот начин да се забремени. Ова не е вистина. Спермата може да плива до вагината од надвор.Бременоста е често предизвикано на овој начин.

* Мит. P.I.V е најстариот пријатно тип на секс. Ова е глупо. Тоа е пријатно за повеќето мажи не, повеќето жени. Секој има различни параметри, но повеќето жени сакаат да имаат клиторис стимулираат наместо тоа. На вагината има помалку нервите внатре, па задоволство жената се чувствува за време на PIV обично доаѓа од стимулирање на клиторисот, исто така.Зошто не го стимулира клиторисот со пенисот? Двајцата партнери ќе добие задоволство. Повеќето жени не уживаат PIV колку што тие ги уживаат клиторичен стимулација. Некои жени мразат P.I.V. Велејќи: “PIV е забавно” е многу оценувачки, како да кажеш: “Сладолед добар вкус”, или, “црвено е најдобар боја”.

* Мит. Вагината е дупка, така што е со цел да се навлезе.Ноздрите и ушите се дупки. Тие исто така треба да се проникне?И анусот? Папокот? Грлото? Уретрата? Некои дупки за да не се наменети да се навлезе. За жал, многу мажи ја видите жената како дупка исполнета со објектот да се држиме работите во.

* Мит. На вагината може да се плукаат бебиња, така што, исто така, може да се проникне. Бр. Само затоа што дупката на куќиштето да плукаат објект надвор не значи дека е наменета да се земе предметите во него. Можете да измет. Дали тоа значи дека аналниот секс е нормално или пријатно? Можете да ги плукаат. Дали тоа значи ставање на пенисот одредување на грлото е пријатно? Што е со користење на отворена рана? Тоа е дупка, исто така. Некои дупки на телото не се наменети да бидат пополнети со објекти.

* Мит. PIV е најчестата форма на секс во филмови, книги, историја, ТВ, и нашето општество, па тоа е најнормално еден.Само затоа што нешто не е во заеднички или отсекогаш постоело во историјата не го прави тоа добро или нормално. Да се ​​биде расист беше вообичаено неколку стотини години. Дали тоа значи да се биде расист е во право или нормално? Мажите се одговорни за поголемиот дел од медиумите, вклучувајќи го и филм, книга, и музика индустрии. Нивните мислења се застапени. Мажите обично уживаат P.I.V многу повеќе отколку жените. PIV е портретиран како главен начин за да имаат секс во книги и филмови, бидејќи мажите уживам во тоа. Жените мислења се игнорираат, или филмови да покажат поголем процентот на жени вкусот PIV отколку во реалниот живот.

* Мит. Повеќето жени имаат PIV, и тие не се жалат, па тие веројатно уживам во тоа. Како знаете дека навистина уживаат нешто ако општество и медиумите, филмови, книги, и телевизија, постојано се обидува да ве натера да уживам во тоа? Некои жени се измамат да поверуваме тие ги уживаат PIV, бидејќи пријатели, ТВ, лекари, психолози, и сопрузи, да направат жените мислам дека има нешто во ред со нив физички или психички ако не го сторат тоа. Дали ова значи дека жените сакаат P.I.V? Ако тие треба драстично да ја смени својот став или тело им се допаѓа, тие очигледно не навистина се допаѓа!

* Мит. Пенисот е обликуван како еден долг стап, бидејќи тоа е со цел да се оди во внатрешноста на вагината. Првите е обликуван како еден долг стап. Е тупаница значеше да одат надолу по грлото? Е на пенисот би требало да одат во анусот?Тупаница треба да се обратите до вагината? Не сите пениси се големи и долго. Некои од нив се едвај видливи на сите. Некои од нив се помали од просекот на малите и клиторисот. Постојат многу големи малите и clitorises, и постојат многу мали пениси.Постојат различни големини и форми меѓу двете машки и женски полови органи. Идејата дека пениси треба да биде голема е социјално конструирани. Момци кои имаат пениси општество смета премногу мал се преземат за да лекарот да им помогне да расте. Жените со големи clitorises и малите може да добијат операција за “фикс” на “проблем”. Девојките се рече да седат со нивните нозе, заедно, што предизвикува гениталиите да се исцеди помали. Момци се рече да го допре и да обрне внимание на нивните пениси, а тоа внимание и физички контакт им помага да расте повеќе. Општество смета дека големите пениси и тесни вагини идеална, но тоа предизвикува одредени катастрофа за луѓе кои практикуваат PIV Големи пениси и тесни вагини предизвика болка за женски!

* Мит. Ако не ви се допаѓа PIV, ти си светот Богородица, потиснати, или анти-секс. PIV не е единствениот начин да имаат секс, и не треба да се смета за најголем нормален сексуален чин, па не сте анти-секс, ако не ми се допаѓа. Можеби ќе сакате други сексуални активности, како што имаат клиторисот бакна или погали, или допреле со пенис, или триење против вашиот партнер. Изнервиран од одлуката секс ВООПШТО не е лоша работа, или. Не секој сака секс исто како што не секој сака чоколадо, суши, или класичната музика. Повикувајќи жени кои не сакаат PIV светот Богородица е тактика мажите го користат за да ги трик во тоа го правам.

Прашања.

1. Што треба да направам ако маж ми сака да има PIV и јас не?Што ако тој се обидува да ме убеди да го направи тоа?
Само велат дека не! Ако не сакате да направите нешто, вие не мора да се. Ако тој се обидува да ги убеди да го направи тоа, тој е досадно и треба да запре. Ако тој вели дека не го сакам затоа што нема да го стори PIV, тој не е во ред. Ако не сакате да го направите работи што не сте задоволни со тоа, ова не значи дека не го сакам. Ако тој те сакав, не ќе се обиде да направи да се чувствувате виновни, па ќе треба PIV (или било кој друг вид на секс).

2. Мојот партнер и јас почнав да имаат PIV и го прашав да престанат да и тој не престанаа. Дали е ова во ред?
Ако тој продолжи да работи, откако ќе му рече да престане да, тоа е силување. “Чекај, јас сум речиси завршена” не е прифатлив. Ако се повредени сега, или ако сакате да излезете сега, тој треба да престане сега. Ако го чека додека тој не е “завршено” некогаш сте му рекле да се запре, тоа значи дека тој се грижи повеќе за вашето уживање од вашата безбедност.Тоа е силување. Вие треба да го испрати на советник, пријавите него, или се стави крај на врската. Тоа е толку сериозна.
Некои мажи го користите овој изговор. Откако тие да започнат тие не може да го запре, бидејќи тоа е “природен нагон”. Ова е глупаво. Кога родителите се во кревет и нивното дете оди во, човекот секогаш запира. Кога тие се во кревет и телефонот ѕвони, тој запира. Ако арамија влегува во куќа, тој запира. Ако детето да влезат во соба, телефонот ѕвони, или кривично влегуваат го натера да сакате да се запре оваа “природна потреба”, вашето барање да престане треба да биде само како важна.

3. Може ли уште имаат P.I.V ако сакам да?
Се разбира! Не се сите жени мразат P.I.V. Некои не го ум.Некои дури и уживам во тоа. Повеќето жени кои уживаат да уживам во тоа клиторисот стимулација повеќе. Но секој е индивидуа и сите ние се задоволство на различни начини. Некои луѓе добиваат оргазам од тоа да биде бакна во увото. Другите се добие еден од се навлезе. Тоа е нивно мислење, и тие треба да се чувствуваат слободни да го направи она што тие ги уживаат.
Но, задоволството не е единствената важна работа. Треба да знаеме PIV носи ризици кои други сексуални практики не се направи. PIV е поверојатно да предизвика бременост од другите акти, како и орален секс. Тоа може да доведе до повисоки стапки на рак на матката или болест кај жените, бидејќи жените се оние кои примаат течности.
Треба да се чувствуваат слободни да имаат P.I.V, ако сакате.Тоа е вашето право да изберат од различни полови дејствија.Важно е да се разбере ризиците некои дела се носат, онака како што треба да се разбере ризиците од возење велосипед или возење на автомобил или под дејство на алкохол.

4. Зошто се чувствувам чудно, бидејќи јас не P.I.V?
Можете да се чувствувате чудно, бидејќи општеството ви кажува што е нормално да уживаат PIV Филмови и песни само го користат зборот “секс” да се однесува на PIV, и мислат дека клиторисот стимулација или други акти не се сметаат како “вистински” секс. Секс практики дека жените како се нарекуваат “почетокот”, како што ако тие не се толку важни.
Многу жени го користат лубрикант или зема лекови да се направи PIV пријатно или помалку болно. Ако жените добијат болка од PIV тие може да се нарече “премногу строга” и изјави во посета на лекарите, па тие може да се добие “фиксната”.Тие се дијагностицирани со преправам услови како “Вагинизмус”, иако жените вагини не може да бидат дизајнирани за да се проникне. Кога жените мразат PIV, лекарите ги праша дали тие биле сексуално злоупотребени, или ако тие имаат болести кои го прават PIV тешко. Лекарската намера не е безбедноста на жените и среќа. Тие сакаат да се земе “расипан” жена која мрази PIV и “фикс” неа за нејзиниот сопруг.Ова докажува постои пристрасност во нашето општество, а тоа е во полза на луѓето и нивните уживање, а не жените и нивното право да бидат безбедни.

5. Што е со уживање на човекот?
Немате обврска да изврши полови дејствија непријатно да им даде на некој друг задоволство. Тој може да го стимулира неговиот пенис со триење против вашиот клиторис. Од сперма надвор од вагината може да предизвика бременост, ве молиме користете заштита. Губење на уживање не се чувствува толку лошо како што се во болка, па тоа е подобро за човек да се изгуби уживање отколку за жена да биде повреден. Ако PIV не боли, но не е пријатно, се уште не треба да се побара да го направи тоа. Дури и ако уживам во тоа, не треба да биде должен. Тоа не е во ред за вашиот сопруг да се очекува да го молам. Користење на другите луѓе за задоволство е зло.

6. Но, не PIV даде мажите повеќе задоволство од триење?
Зошто тоа прашање? Ти си уште не е должен да Ве молиме друго лице од страна прави нешто што не ги уживаат. Што ако гуши него му даде повеќе задоволство од PIV? Дали сте должни да го задави? Што ако гуши него додека тој го користи дрога му дава уште повеќе задоволство од само него гуши? Треба да го купат лекови, исто така? Што ако корне луѓето го дава задоволство, бидејќи тој е садист? Треба да нека те ослободат во стомакот?

7. Ако PIV не е пријатно да се некои жени, зошто поголемиот дел од лезбејките користат вибратори или други видови на лажни пениси?
Многу лезбејки не користат такви работи. Вибратори и пенисот во облик на објекти биле измислени затоа што општеството сака да размисли жените треба машки да бидат сексуално среќни. Многу лезбејки ја откриле клиторисот, наместо. Некои лезбејки кои купуваат вибратори го прават затоа што се измамени во размислување пенетрација е најстариот пријатни сексуален чин за една жена. Се разбира, некои лезбејки, а некои хетеросексуалците, уживаат да се навлезе. Но, тоа е многу груб за општеството да се претпостави Сите од нив се допаѓа, или да се претпостави дека жената има потреба од човек или маж во облик на објект за да бидат среќни.

8. Мојот партнер не ме притисок во има PIV, го одбрав да го направи тоа. Но се чувствував непријатно потоа. Зошто?
Можеби не сте навистина сакате да го направи тоа. Општество често делува како насилник. Тоа кажува жените тие мора да имаат PIV, или дека тие мора да страдаат од последиците (лекари, социјални потсмев). Често, девојките мислат тие избраа да имаат PIV, но тие го, всушност, бил убеден да го направи тоа од страна на општеството. Таа се чувствува како таа била силувана. Таа била силувана, всушност, од страна на општеството.
Ако PIV беше болно, исто така, може да се лути затоа што мислите мажите се способни за повреда на жените сексуално, но дека жените не може да наштети на мажите. Се чувствува како природата те натера да си инфериорен во однос затоа што се подложни, а не него. Ова не е вистина. Ако се наметнува клиторисот и малите против неговите тестиси, што ќе го боли.Тоа не е точно дека жените не може да наштети на мажи сексуално. Но, општеството никогаш не би го нарекол таков чин “нормален сексуален”, бидејќи машките станува повредени. Но, општеството верува PIV е “нормално секс”, иако тоа му наштетува некои жени. И бидејќи PIV не е неопходно за бременост, не постои причина да се верува PIV е нормално, бидејќи тоа предизвикува репродукција.

9. Но, не е P.I.V на природен начин да имаат секс? Не е тоа инстинктивно или нешто?
Бр. Не сите животни имаат PIV, а не сите луѓе имаат PIV Во општествата или епохи во кои сексот не се дискутира, млади луѓе дури и не знаат како да има PIV Тие треба да бидат научени да ја стави нивната пениси во вагини на жените.Доколку би била природен инстинкт зошто тие ќе треба да се научи да го направам тоа? Некои мажи велат дека тоа е природно, со цел да ги измамат жени во размислување тоа е нешто што треба да се направи, или да се направи изговори за силување на една жена.

10. Се чувствувам чудно кога ние немаме P.I.V. Тоа е како да не сме навистина имаат секс.
Ова чувство е поради културни условување. Општеството се обидува да ве натера да мислите PIV е “вистинскиот” секс. P.I.V е само еден вид на секс. Ако општеството смета анален секс “вистински” секс, или секс во кој едниот партнер задушува од друга страна, или секс каде што на пенисот беснееше низ грлото на матката во матката, можеби сте имале слични чувства за тие дела. Вие не треба да имаат P.I.V да имаат секс.Ако уживате во PIV, тоа е во ред да го направи тоа, но треба да учат за лоши последици прво, и бидете сигурни дека вашата желба да го направи тоа не беше под влијание на други луѓе или од страна на медиумите. Добро е да се имаат различни полови дејствија, но бидете сигурни дека се е верен на себе си и не се прави ништо ти си непријатно со.

Молам да ги споделите ова видео со други девојки и не се плашете да разговараат за PIV се со вашите пријатели, ако тие не им пречи разговара ваквите прашања. Повеќе жени треба да се слушне ова, особено затоа што многу мислат дека се единствените кои не ми се допаѓа PIV Мажите немаат право да го користи вашето тело за секс, PIV, или други акти, а вие треба да знаете како да се одбие.

PIV носи опасности, вклучувајќи бременост, ризикот од цервикален карцином, болка, кинење, сувост, болка, и психолошки чувства на се изврши инвазија (особено ако на машките е активен партнер). Можете слободно да ја имаат, но секогаш треба да се разбере ризиците прво, ризици кои општество често се прикрива.
Не дозволувајте притисоци од општеството, медиумите, а од мажите влијаат на вашата одлука, и бидете сигурни да се мисли пред да имате PIV

Имате на вашето тело!

Advertisements
Categories: македонски (Macedonian), Foreign Language (Translations), Health and Medicine, PIV, Radical Feminism, Sex | Tags: , , , , , , , , , , , | Leave a comment

Post navigation

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: